SIA PIESTA Rīgā, Struktoru ielā 7/4, LV1039 Tālrunis: 26284815, e-pasts: piesta.spa@gmail.com
Olīveļļa kosmētikā
16.03.2011 20:30
ASV zinātnieki atklājuši, ka olīveļļa palīdz cīņā pret vēzi un novecošanos, jo pasargā mūsu DNS no bojājumiem, kas var rasties visdažādāko faktoru ietekmē.
Olīveļļa satur cilvēka organismam ļoti vajadzīgus fenolus, kurus katru dienu uzņemot, iespējams novērst visdažādākās slimības un aizkavēt organisma novecošanos. Zinatnieki ir pierādījuši, ka olīveļļā esošie fenoli un antioksidanti aizkavē vēža šūnu veidošanos. Olīveļļa ir sevi pierādījusi kā lielisku līdzekli dažādu iekaisumu un kardiovaskulāro slimību profilaksē un ārstēšanā. Ar nelielu olīveļļas devu ik dienas pietiek, lai sevi pilnībā pasargātu. Vien jāatceras, ka eļļas dziednieciskās īpašības zūd termiskas apstrādes rezultātā, tāpēc pankūkas būtu labāk cept rapšu eļļā, bet salātos vēlams lietot nerafinētu "Extra Virgin" olīveļļu.
Olīveļļas terapeitiskās īpašības iespējams pastiprināt, veicot eļļas ozonēšanu. Iegūto produktu lieto gan iekšķīgi gan arī skaistumkopšanā – ozonēta olīveļļa ir viens no labākajiem ādas mitrinātājiem.
Vēl par olīveļļu
Olīveļļu pasaule novērtē jau izsenis – droši vien kopš akmens laikmeta. Mūsdienās to eksportē galvenokārt trīs valstis – Spānija, Itālija un Turcija.
Visizplatītākā ir Spānijā, Andalūzijā spiestā eļļa. Toties Itālijas eļļu vērtē kā kvalitatīvāko. Teicamas olīvas aug Tunisijas piekrastē, spāņi pat tās iepērk, lai pārstrādātu kā savas. Gardēži iecienījuši mazos, melnos auglīšus no Nīcas apkārtnes Francijā un Marokas brūnās olīvas, kā arī Itālijā augošās zaļās, sauktas par pikolīni...
Olīvu apstrāde
Ēst neapstrādātā veidā šos augļus nav iespējams – tie ir briesmīgi rūgti. Lai no rūgtuma atbrīvotos, olīvas vispirms mazgā, tad ievieto sāls šķīdumā bez garšvielu piejaukuma vai vienkārši apkaisa ar sāli. Pēc tam augļus konservē.
Melnās olīvas notur piecus mēnešus sāls šķīdumā, kura temperatūrai jābūt +10 grādi. Tad tās izņem un diennakti žāvē svaigā gaisā. Šis process saglabājies nemainīgs kopš senseniem laikiem.
Tās olīvas, no kurām iegūst eļļu, vispirms saspaida kopā ar kauliņiem, tad spiež zem preses, un nobeigumā iegūto šķidrumu attīra vai filtrē.
Eļļas garša, smarža un krāsa tiek rūpīgi uzmanīta. Amata pratējs viegli vien atšķirs pērngada eļļu no šogad spiestās, un no zemes vāktus augļus no tādām, kas vāktas ar rokām.
Vislabāko un dārgāko eļļu – Extra Vergin (arī Extra Virgin) un Vergin (Virgin) – iegūst ar aukstas preses pirmo un otro spiedumu, un tikai uz šādu eļļu attiecināmi visi slavas vārdi: nostiprina asinsvadus un sirdi, attīra asinis, notur holesterīna līmeni normā, paaugstina imunitāti, veicina gremošanu, novērš šūnu novecošanu, infarktu, diabētu un pat vēzi.
Pakāpienu zemāk stāv rafinētā olīveļļa, kuru iegūst sildot izspaidas, kas palikušas pēc Extra Virgin ieguves. Viszemākā kvalitāte ir jauktajai eļļai, kas sastāv no auksti spiestās un rafinētās.
Visa Vidusjūras apkārtnes virtuve balstās olīveļļas izmantošanā kulinārijā. Tā ir reģiona iedzīvotāju «ilga mūža noslēpums», kas uzsūkusi sevī saulstaru zeltu, jūras šļakatu zaļumu un jūras vēju svaigumu. Atcerieties: salātu gatavošanai vajadzīgas Vergin (Virgin) šķirnes, bet cepšanai labāk lietot rafinēto eļļu.
Olīveļļas izmantošana veselības uzturēšanā un skaistumkopšanā
Pret piedzeršanos: ja jums gaidāms salda vīna pārpilns vakars – iedzeriet ēdamkaroti olīveļļas Extra Vergin. Var arī darināt kokteili no 1 ēdamkarotes olīveļļas, 1 ēdamkarotes citronu sulas un 5 pilieniem rozmarīna eļļas. Tas jālieto divreiz – un tukšā dūšā!
Ja ir problēmas ar zarnu darbību: dabīgs vēdera izeju veicinošs līdzeklis ir šāds: no rīta tukšā dūšā jāiedzer ēdamkarote olīveļļas, virsū jāuzdzer glāze remdena ūdens ar dažām pilēm citrona sulas.
Ja sāp muskuļi: 150 – 200g masāžas eļļas (vīnogu kauliņu vai citas) ievieto ūdens peldē, pievieno 100g kaltētu kumelīšu ziedu un 1 ēdamkaroti olīveļļas. Uzsilda uz lēnas uguns un izkāš. Ar atdzesēto produktu ierīvē sāpošās vietās.
Ja moka reimatisms: sajauc olīveļļu ar saberztām lauru lapām un iegūto miksli liek uz reimatisma skartajām vietām un aptin ar siltu drānu.
Pret krampjiem: aptin sāpošo vietu ar siltā olīvu eļļā samērcētu lupatiņu. Šo kompresi maina pēc iespējas biežāk.
Ja no noguruma sāp kājas: Pēc grūtas, kājās pavadītas darba dienas kājas vanno karstā ūdenī, tad tās ieziež ar olīveļļas un citronu sulas maisījumu attiecībā 1:1.
Ja vēlaties zīdainu ādu – protams, jāieziežas ar olīveļļu! Un pēc tam jāliekas vannā. Papildus efektam gatavot rožu ziedlapiņu izvilkumu: puslitram olīveļļas pievieno 400g rožu ziedlapu, šķīdumu notur nedēļu, tad jāizkāš. Vannā ejot, pievieno 3 ēdamkarotes sagatavotās rožu eļļas.
Ja vēlaties saglabāt svaigu sejas ādu, pāris reizes nedēļā lieciet olīveļļas masku. 1 tējkaroti mālu atšķaida ar ūdeni un piejauc 1 ēdamkaroti olīveļļas. Masku tur 15 minūtes, tad nomazgā ar siltu ūdeni.
Labs līdzeklis pret grumbām: 2 reizes nedēļā ieziediet seju ar vienādās daļās ņemtu olīveļļas un citronu sulas maisījumu.
Lai roku un kāju āda būtu tīkama, tās regulāri ieziež ar olīveļļu, kam piejaukta rupji malta sāls, pēc tam nomazgā art ūdenī. Ja reizi nedēļā paturēsiet plaukstas siltā olīveļļā, āda nekļūs sausa un nesprēgās. Turklāt, pēc tādas roku peldes viegli veikt manikīru.
Nagi nelūzīs, ja katru vakaru uz 5 – 10 minūtēm pirkstus paturēsiet siltā olīveļļā. Tad nagus nosusina, ieziež ar jodu saturošu spirta mikstūru (noteikti ne ar pašu jodu!).
Spoži mati garantēti, ja mazgāsiet matus ar līdzekli, kas iegūts, labi sakuļot kopā 1 olas dzeltenumu, 2 ēdamkarotes citronu sulas, 1 ēdamkaroti olīveļļas un 6 litrus alus.
Ja mati ir pārāk sausi un lūst, pagatavojiet līdzekli no 70 gramiem olīveļļas, 150 gramiem ruma un 5 gramiem lavandas eļļas. Ierīvējiet to galvas ādā un pacietieties visu nakti. Rīta agrumā izmazgājiet matus siltā ūdenī.
Zobi bez paradontozes? Gluži vienkārša recepte: iemērciet pirkstu olīveļļā un tad masējiet ar to smaganas tik ilgi, cik varat izturēt.
-------------------------------------------------------------------
Publikācija sagatavota pēc www.ogresvestis.lv materiāliem